mem-brány

mem-brány
fotomontáže / animované filmy / živé 3D animace / portréty projekcí / virtuální realita

…zrodily se z desítek tisíc fotomontážních experimentů od roku 2000 při hledání způsobu, jak vyrazit dveře napodobivé fotografie a vyobrazit neuchopitelné abstraktní výjevy, které jsem cítil uvnitř a věděl, že až budou venku, vykoupena bude duše moje…

Vymezil jsem si tři mantinely:
puritánská fotomontáž – vše prošlo okem fotoaparátu, nic není generováno počítačem jako např. fraktály
abstraktní – nemá připomínat nic z viditelného světa, není poznat, co je vyfotografováno, navozuje introspekci
bilaterální symetrie – nejen, že je rorschachická/projektivní, ale také se zdá harmonizovat, možná proto, že je typickou vlastností živočichů schopných se svobodně pohybovat ve svém prostředí a kteří hledají symetrii při výběru partnera k páření a rozhodování můžu-to-sežrat-nebo-to-sežere-mě-? … jinými slovy, “Pokud je to symetrické, musím zbystřit” je hluboce zakořeněno v našem mozku.

Název mem-brány ke mně přišel, když jsem si doplňoval vzdělání sledováním Elegantního vesmíru, populárně vědeckého dokumentu s úchvatnými animacemi poznatků současné fyziky, která “brány” (angl. “branes”) popisuje (laicky) jako předměty z vyšších dimenzí,… a uvědomil jsem si, že dělám to samé: vyobrazuji výjevy neviditelné lidskému oku rozvinováním svinutých bran…
…mem asi nejlépe popsal Terence McKenna v jeho Opening the Doors of Creativity: “… mem je nejmenší jednotkou významu uvnitř myšlenky. Ideje jsou vytvořeny z memů. Domnívám se, že umělecká komunita by mohla fungovat mnohem efektivněji při vytváření vizionářských estetických průlomů, pokud bychom si sami sebe představili jako prostředí vymodelované podle přírody, kde my umělci se snažíme vytvářet memy, které vstupují do prostředí ostatních memů, které spolu soupeří, a z tohoto soupeření memů se mohou seskupit vhodně adaptované věčné ideje a spojovat se do vyšších a vyšších organismů.”

Roku 2008 měly mem-brány, vytištěny velkoformátových plátnech, první vernisáž v Husitském Chrámu v Holešovicích, několik dalších výstav následovalo.
Výše uvedené se znásobilo pohybem a zvukem, když jsem je začal animovat a objevoval, že se z nich stávají trojrozměrné entity a prostředí (obvykle obé) s vlastní vůlí, jež tančí a vypráví příběh o různých stavech života, vesmíru a vůbec… druhou inkarnací mem-brán je tedy patnáctiminutový abstraktní film z r. 2012, který můj velký učitel Jan Frank popsal slovy “Dynamický Rorschach pro 21té století” …uvidíme… 😮
Následovaly další filmy a videoklipy a roku 2014 se přerodily do živých 3D animací při VJingu, kde doprovází hudbu jako další – vizuální nástroj.
Jako Masky Projekcí se objevily na tvářích modelů v roce 2015 na výstavě v Café Campus.
Od r. 2015 jsou vizuálním doprovodem na pravidelných koncertech a tančírnách, o rok později vstoupily do virtuální reality.

***